Ana içeriğe atla

Ek Gıdaya Geçiş


Ek Gıdaya Geçiş
Bebeğinize ek besin vermek için sabırsızlanmayın ve doğru zamanı bekleyin. Anne sütünün bebeğiniz için en kıymetli besin olduğunu her zaman hatırlayın. Ek gıdalara bebeğinizin ayına göre sırayla başlanması gerektiğini unutmayın. Yiyecekleri hazırlama koşullarına ve yiyeceklerin tazeliğine dikkat edin. Ek besinlere geçişte ishaller sık yaşanır, unutmayın. 
Bebeğin ek besine geçişe hazır olması; kaç aylık olduğu ve fizyolojik gelişimi ile alakalıdır. Dördüncü aydan önce bebeğin sindirim sistemi, aldığı besinleri sindirebilmesi için yeterli değildir. Ayrıca, bebeğin besinleri ağzında çevirme refleksi dört-altıncı aylarda başlar. İlk altı ay sadece anne sütü alan çocuğa, altıncı aydan sonra yavaş yavaş koyu sıvı besinler ve devamında katı besinler verilebilir. Altıncı aydan sonra pütürlü ve yumuşak besinleri, dili ve damağı arasında ezerek yutabilir. 

TEPKİ VERMESİ NORMAL 

Katı besinlere geçmek her zaman için zordur. Bebek için de alışmadığı bir kıvam olduğu için tepki vermesi normaldir. Sabırlı olmalı, bebeğinizi zorlamamalısınız. Besini önce çatalın arkası ile ezerek püre kıvamında, sonra küçük parçalar halinde vermelisiniz. Eğer bir yiyeceği sevmediyse, ne kadar yararlı olursa olsun zorlamamalı, birkaç gün sonra tekrar denemelisiniz. 
Bebeğinizin aç olması, yeme ihtimalini artırır. Ek besine geçişe tercihen öğle saatlerinde başlamanız, yemeğin etkilerini görmeniz açısından da faydalı olur. Rahat ve huzurlu bir ortamda, sizin de rahat olmanız önemlidir. Unutmayın; bebekler hisseder! Yemeyecek korkusunu veya stresini yaşarsanız; bu durum bebeği olumsuz etkiler. 
Bebeğin alışmış olduğu bir kıvamdan ve tattan, başka bir kıvam ve tada geçmesi kolay olmayabilir, zaman da alabilir. Verdiğiniz yiyecekleri diliyle dışarı itmesi, istemediği anlamına gelmez. Bu, fizyolojik olarak yaptığı bir harekettir. Evet, zaman zaman da verdiğiniz yiyeceği beğenmeyecek ve istemeyecektir; böyle zamanlarda da zorlamadan, farklı bir şekilde birkaç gün sonra tekrar denemek en mantıklısı olacaktır. Ayrıca bebeklerin mide kapasitesini de göz ardı etmeyin. Yemesini beklediğiniz porsiyonları ona göre düzenleyin. 6-12 ay arası ek besinin başladığı dönemde; günde dört-altı kez, 200-250 ml. besin, bebeğiniz için uygun olacaktır. 

ALERJİYE DİKAT ! 

Ek gıdalara başlanırken en önemli noktalardan biri de; gıdanın faydaları yanında oluşabilecek yan etkileri de yakından takip etmektir. Bu nedenle ek gıdaya birkaç çay kaşığıyla başlanıp miktar her gün artırılmalıdır. İlk başlanan gıda mutlaka dört-beş gün üst üste verilmelidir. Bu süre zarfında bebeğin gıdayı sevip sevmediği gözlenir ve alerjik döküntü, ishal ve kusma gibi gıdaya karşı oluşabilecek yan etkiler belirlenir. Bu tür yan etki gözlenen gıdaya üç hafta ara verilir. Üç hafta sonunda yapılan ikinci denemede gıdayla ilgili benzer yan etkiler gözlenirse, gıda altı ay boyunca diyetten çıkartılır. 

YOĞURT VE ELMA SUYU İYİ TERCİHTİR
Bebeğin besinlerinin hijyenik bir ortamda hazırlanması çok önemlidir. Açıkta ve uygun olmayan sıcaklıklarda bekletilmiş yiyecekler, bebekler için çok tehlikelidir. Ayrıca besinin hazırlanmasında ve pişirilmesinde kullanılan yöntemler de vitamin kayıplarını en aza indirmek için önem taşımaktadır. Gereğinden fazla sürede pişirme, uygunsuz yöntemlerle (kavurma, kızartma) pişirme, fazla suda haşlama ve bu suyu dökme gibi hataların da yapılmaması önemlidir. Ev yapımı yoğurt veya taze sıkılmış elma suyu, ilk besine geçişte doğru tercihler olacaktır. 
Mamayı sütle hazırlamayın
Bebek mamalarının nasıl hazırlanması gerekir? Bebek mamaları, kutularının üzerinde yazılan tarife uygun olarak hazırlanmalıdır. Ancak genel ilke; önceden kaynatılmış ve soğumaya bırakılmış suyla hazırlanmasıdır. Her bir silme ölçek mama için 30 cc. su eklenmelidir. Suyun miktarı, bebeğin böbrek sağlığı için önemlidir. Bu nedenle mutlaka ölçülerek yapılmalı, mamanın kendi ölçeği silme (kaşığı mama ile doldurduktan sonra bıçağın düz tarafı ile fazlalığını almak) olarak kullanılmalıdır. Daha besleyici olsun düşüncesiyle mamaya su yerine süt eklemek de sakıncalı bir davranıştır. Bu, bebeğin henüz olgunlaşmamış böbreklerine zarar verir. 
Ek gıdalara geçerken bebeklerde kabızlık sorunu neden olur? Ek besin döneminde tercih edilen yiyeceklerin genellikle nişasta içerikleri yüksek olur. Bu da bağırsaklarda su tutulumuna neden olur ve genelde kabızlığa yol açar. Bunun dışında, beslenme döneminde su göz ardı edilebilir ki bu da kabızlık nedenlerinin başında gelir. Yetersiz yağ alımı da kabızlığa neden olabilen sebeplerdendir. 

TATLIYA ALIŞTIRMAYIN

Anne sütünün devamında başlanacak ek besinler, çocuğun daha sonraki besin seçimini etkiler. Bu nedenle bebeğe tatlı yiyecek ve içecek verilmemeli. Bu gıdalar bebek açısından sağlıklı olmamakla birlikte, bebeğin daha sonra diğer besinlere alışmasını da zorlaştırır. 

ANNEBABALARA TAVSİYELER
Bebeğin ayına uygun ek besinler seçin. Aynı anda birden çok ek besin denemeyin. Bu, verdiği reaksiyonu ayırt etmenizi engeller. 
İlk verilecek besinin miktarı çok fazla olmamalı. Bebeğin olumsuz bir tepkisi yok ise yavaş yavaş artırılmalı. 
Bebeğinizin tepkilerine saygı göstermelisiniz. Zorla yedirmeye çalışmayın. Burnunu sıkıp ağzına kaşık dayamayın! 
Yemesi için besine şekerli yiyecekler karıştırmayın. 
Porsiyonlarının küçük olmasının normal olduğunu unutmayın. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşı yerinde iltihap, bcg aşısı iltihaplanma, aşı yerinde yara

Arkadaşlar merak konusu olan başka bir aşı konusu da 2. Ayda vurulan BCG (verem) aşısı yapıldıktan yaklaşık bir iki ay sonra bebişlerimizin kollarında iltihaplı kabuklu yaralanma oluyor. Bu sizi korkutmasın bu iltihaplanma aşının tuttuğunu gösterir. İltihap patlatılmamalı ya da kabuğu soyulmamalıdır. Bu süreçte bebeğin koltuk altına bakılmalı büyük bir beze kitle ele gelmesi durumunda doktora danışılmalıdır.

Ev yapımı süt burger

Çocuklara evde kendimiz yapabileceğimiz süt burger MALZEMELER  Pancake için 2 adet yumurta 4 yemek kaşığı toz şeker Bir tutam tuz 1 paket vanilya 1 paket kabartma tozu 2 su bardağı un 2 yemek kaşığı kakao Yaklaşık 1.5 su bardağı süt  Labneli krema için;  100 ml labne(yarım kutu) 100 ml krema(yarım kutu) 1 poşet krem şanti(75 gr) 1 paket vanilya 2 yemek kaşığı pudra şekeri ya da 1 dolu yemek kaşığı bal Yapılışı: Krema için bütün malzemeleri bir kaba koyup katılaşana kadar çırpın. Pancake için yine bütün malzemeleri bir kaba koyup kek kıvamı alana kadar bir kaç dakika çırpın. Hamurun kıvamı çok yoğun ya da çok sıvı olmasın. Isıttığınız  yapışmayan bir tavaya kepçeyle aynı miktarlarda dökmeye çalışın.Ocağın ateşi orta ateşte olsun. Biraz göz göz olmaya başladığında ıspatulayla ters çevirip biraz daha pişirin. Hamur bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın. Sonra pancake in bir tarafına krema sıkıp diğer pancake i üzerine kapatıp hafif bastırın. Süt burger
hazır afiyet olsun…

BEBEĞİMİN 8. AYI

Ilgar’ın 8. Ayda ki gelişimlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Artık destek almadan oturabiliyor. Dişleri çıkmaya başladı. İlk kelimelerimiz ortaya çıkıyor. (baba-dede-aba gibi..) sadece anne demiyor 😊 Artık içeri ve dışarıyı tamamen ayırt edebiliyor ve dışarı çıkmak için ağlıyor. Emekleme çabasını gösteriyor. Tabi daha komando gibi sürünüyor. İnsanları algılıyor ve tanımadığı birine gitmek istemiyor. Gözümüzü, kulağımızı ve burnumuzu tutuyor inceliyor. Aynadaki bebeğin kendisi olduğunu sonunda çözdü. Oyun oynamak istiyor ve ilgilenmediğimizde ağlıyor. Bizleri Isırmaya çalışıyor. Yemeklerden tatmak istiyor. Mamayı red ediyor. Emmeye devam ediyoruz ama emme zamanları iyice uzadı. Kakasını artık günde 1 ve ya 2 günde bir yapıyor. Objeleri elleriyle kavrayabiliyor ve direk ağzına götürüyor (çok dikkat gerektiren zamanlardayız) Uykusu artık daha düzenli. İstemediği bir şey yapılırsa (neredeyse her şeye) ağlıyor. Yürüteçle isteği gibi gezebiliyor.(Gezdiği yeri dağıtıyor) Mutfak dolaplarını açıyor. (dola…