Ana içeriğe atla

Yenidoğan gaz sancısı nasıl geçer?

Konumuz gaz sancısı olsun. Sevgili anneler ben oğlum Ilgar doğduğu günden 3. Aya kadar gaz problemi ile uğraştım denemediğim yöntem kalmadı sayılır. Gazı çıkmadıkça bağırıyor ağlıyordu. Artık bende oturup ağlıyordum. Doktora gittiğimizde damla verip gönderiyordu. 
-Metsil damla yı değerlendirelim
Metsil damla vermeyi pek istemedim çünkü içerinde alkol bulunuyor verdiğim zaman oğlum hiç kendine gelemiyordu.
-Zinco damla önerebilir oldu. Ama o da çok uyku yapıyordu ve hiç işe yaramadı.
-Nurse Haveys şurubu kullandım tamamen bitkisel kimyon ve defne çayı. Ayrıca çok uyku yapmıyor. İşe yaradı ama sadece şurupla olmuyordu. https://youtu.be/y0v9yINLjsM bu egzersizler gayet işe yaradı.
Tabi bunun yanında koca karı yöntemleri de denedik :)
Mesela sütümü sağıp bir çinke kimyon katıp oğluma veriyordum o da işe yarıyordu. Sol tarafına yatırıp karnını asiti alınmış has zeytinyağı ile ovmak çok işe yaradı. Asit çıkarma işlemi ise cezveye biraz has zeytinyağı koyuyoruz kısık ateşte buharı çıkana kadar ısıtıyoruz soğutup kullanıyoruz. Bundan 1 çay kaşığı bebeğe vermekte işe yarıyor :) başka yöntemleri de buradan yorumla paylaşabiliriz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşı yerinde iltihap, bcg aşısı iltihaplanma, aşı yerinde yara

Arkadaşlar merak konusu olan başka bir aşı konusu da 2. Ayda vurulan BCG (verem) aşısı yapıldıktan yaklaşık bir iki ay sonra bebişlerimizin kollarında iltihaplı kabuklu yaralanma oluyor. Bu sizi korkutmasın bu iltihaplanma aşının tuttuğunu gösterir. İltihap patlatılmamalı ya da kabuğu soyulmamalıdır. Bu süreçte bebeğin koltuk altına bakılmalı büyük bir beze kitle ele gelmesi durumunda doktora danışılmalıdır.

Ev yapımı süt burger

Çocuklara evde kendimiz yapabileceğimiz süt burger MALZEMELER  Pancake için 2 adet yumurta 4 yemek kaşığı toz şeker Bir tutam tuz 1 paket vanilya 1 paket kabartma tozu 2 su bardağı un 2 yemek kaşığı kakao Yaklaşık 1.5 su bardağı süt  Labneli krema için;  100 ml labne(yarım kutu) 100 ml krema(yarım kutu) 1 poşet krem şanti(75 gr) 1 paket vanilya 2 yemek kaşığı pudra şekeri ya da 1 dolu yemek kaşığı bal Yapılışı: Krema için bütün malzemeleri bir kaba koyup katılaşana kadar çırpın. Pancake için yine bütün malzemeleri bir kaba koyup kek kıvamı alana kadar bir kaç dakika çırpın. Hamurun kıvamı çok yoğun ya da çok sıvı olmasın. Isıttığınız  yapışmayan bir tavaya kepçeyle aynı miktarlarda dökmeye çalışın.Ocağın ateşi orta ateşte olsun. Biraz göz göz olmaya başladığında ıspatulayla ters çevirip biraz daha pişirin. Hamur bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın. Sonra pancake in bir tarafına krema sıkıp diğer pancake i üzerine kapatıp hafif bastırın. Süt burger
hazır afiyet olsun…

BEBEĞİMİN 8. AYI

Ilgar’ın 8. Ayda ki gelişimlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Artık destek almadan oturabiliyor. Dişleri çıkmaya başladı. İlk kelimelerimiz ortaya çıkıyor. (baba-dede-aba gibi..) sadece anne demiyor 😊 Artık içeri ve dışarıyı tamamen ayırt edebiliyor ve dışarı çıkmak için ağlıyor. Emekleme çabasını gösteriyor. Tabi daha komando gibi sürünüyor. İnsanları algılıyor ve tanımadığı birine gitmek istemiyor. Gözümüzü, kulağımızı ve burnumuzu tutuyor inceliyor. Aynadaki bebeğin kendisi olduğunu sonunda çözdü. Oyun oynamak istiyor ve ilgilenmediğimizde ağlıyor. Bizleri Isırmaya çalışıyor. Yemeklerden tatmak istiyor. Mamayı red ediyor. Emmeye devam ediyoruz ama emme zamanları iyice uzadı. Kakasını artık günde 1 ve ya 2 günde bir yapıyor. Objeleri elleriyle kavrayabiliyor ve direk ağzına götürüyor (çok dikkat gerektiren zamanlardayız) Uykusu artık daha düzenli. İstemediği bir şey yapılırsa (neredeyse her şeye) ağlıyor. Yürüteçle isteği gibi gezebiliyor.(Gezdiği yeri dağıtıyor) Mutfak dolaplarını açıyor. (dola…